Mnogi će se složiti da je roditeljska uloga najvažnija i najodgovornija u kojoj su se da sada našli, a da nas toj ulozi unaprijed nitko nije podučio. Učenje kako biti dobar roditelj odvijalo se ili putem vlastitog iskustva stečenim u obitelji ili spontanim upijanjem informacija iz svijeta oko nas.
Unatoč svjesnosti da je roditeljska uloga vrlo odgovorna i da za svoje dijete činimo najbolje što znamo na neka pitanja ćemo dobiti odgovore tek u dalekoj budućnosti. Teme koje obrađujemo su slijedeće:
1. Zašto je važno odgovorno roditeljstvo? Što znači biti odgovoran roditelj? Koji su naši ciljevi i što želimo postići? Definiranje ciljeva
2. Kako procijeniti svoj odgojni stil? Koji je moj, a koji je odgojni stil mog partnera? U čemu smo dobri, a što trebamo popraviti? Dijagnostika odgojnog stila.
3. Važnost usklađenosti odgojnih metoda. Zašto je važno slagati se oko odgojnih metoda? Što uraditi kada se ne slažemo? Koja i kako naša djeca koriste oružja za masovno ometanje roditelja? Što kada su roditelji razvedeni? Što ako smo samohrani roditelj?
4. Mala škola zahtijevanja, kritiziranja i pohvaljivanja Koliko zahtijevati? Kako konstruktivno kritizirati i kažnjavati? Što i kako pohvaljivati i kada nagraditi?
5. Kako postići da vam dijete ne bude ni razmaženo ni previše poslušno? Što su principi i kako ih primijeniti? Koje su posljedice razmaženosti, pretjerane poslušnosti i suvišnog kažnjavanja? Kako postići zlatnu sredinu? Gdje se izgubila „očinska ljubav“?
6. Kako djeci i tinejdžerima postaviti granice i pri tom si sačuvati živce? Zašto su granice potrebne? Zbog čega je riječ kazna postala problematična riječ? Što uraditi kada ne znate što uraditi?
7. Kako djeci i mladima pomoći da razviju samodisciplinu i samokontrolu? Koje su pozitivne funkcije neugodnih emocija? Kako pomoći djeci, a posebno mladima da se bolje nose sa neugodnim emocijama? Jednostavni planovi i alati …
8. Kako se služiti kompasom i principima? Kako nam kompas može pomoći u oluji emocija roditeljstva? Kako pregovarati i koristiti alate za uspješnije roditeljstvo?
9. Koja je formula dobrog odgoja? Kako da nam djeca usvoje odgovornost, skromnost i suosjećajnost? Zašto je važno mijenjati svoj pristup, a ne svoje dijete?
10. Deset odgojnih zapovjedi Ponavljanje i utvrđivanje gradiva, završni eseji, povratne informacije, podjela diploma, završno druženje
Roditeljima koji žele i trebaju više stručne pomoći PSIHOteka je osigurala i mogućnost individualnog, partnerskog ili obiteljskog savjetovanja po zakazanom terminu, a polaznicima koji propuste termin edukacije osigurava se mogućnost besplatne nadoknade po zakazanom terminu.
PSIHOteka radi svaki radni dan od 10 do 20 sati, a edukacija se održava utorkom od 19 sati, traje 10 susreta po 2 sata, u grupi do 8 ljudi, u prostorijama Psihoteke, Tvrđavica 51, u Osijeku.
Prijave na mail: psihoteka.ei@gmail.com, a za više informacija najbolje je nazvati: 095 90 27 693, Dubravko, Edukacija košta: 1200kn po sobi, a 1800kn za oba roditelja.
Ovo je edukacija u kojoj nema ocjena i neopravdanih sati, ali ima puno domaće zadaće.
Iako zvuči simpatično “Mala škola za velike roditelje” zapravo je riječ o programu koji se provodi već više od 15 godina, koji je pomogao stotinama roditelja da što bezbolnije prođu kroz turbulencije koje donosi roditeljstvo i posebno pubertet, mnogima je pomogao da uvide što rade krivo i što treba popraviti, a što rade dobro i kako treba nastaviti. Mnoge je duhovno nahranio i obogatio, ojačao i ulio nestalo samopouzdanje. Mnogim roditeljima pomogao je vratiti roditeljsku moć i pravo biti roditelj u skladu sa usvojenim obiteljskim vrijednostima. Mnogima je otkrio načine kako to postići i tome dao jasne smjernice. Riječ je zapravo jako dobrom programu kojeg preporučam svim roditeljima!
Mnogima je sačuvao dragocjene živce i novce.
Ovaj edukacija za roditelje ima jasne i poznate terapijske efekte, a njen program odobren je od Ministarstva obrazovanja kao program podrške roditeljima školske djece te mentoriran od dr.sc. Nataše Cević Starčević i dr. Zorana Milivojević te bodovan od Hrvatske psihološke komore.
Voditelj: Dubravko Šokčević